Haber

ABD Dışişleri Bakanı’ndan Çin’deki Kovid-19 protestolarına destek

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’de Kovid-19 tedbirlerine yönelik protestoları desteklediklerini ve bu konuyu önümüzdeki yıl Çin’e yapacağı ziyarette gündeme getireceklerini söyledi.

Blinken, CNN’de Jake Tapper’ın sunduğu “State of Union” programına konuk olarak soruları yanıtladı.

Tapper’ın ABD’nin Çin’deki Kovid-19 protestolarını destekleyip desteklemediği sorusu üzerine Blinken, “Elbette destekliyoruz” dedi. cevabı verdi.

Blinken, “İster Çin’de, ister İran’da, ister dünyanın herhangi bir yerinde olsun, her yerde insan haklarını, barışçıl protesto hakkını ve ifade hakkını savunuyoruz” dedi. ifadesini kullandı.

Önümüzdeki yılın başında Çin’e bir ziyaret gerçekleştireceğini hatırlatan Blinken, ziyareti sırasında bu konuyu da gündeme getireceğini belirtti.

Çin’de Covid-19 protestoları

Omicron varyantının sonbahardan bu yana Çin’de bulaşıcılığının artması nedeniyle hükümet, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, üretim, ticaret ve hizmet işletmelerinin faaliyetlerinin kısıtlanması veya sürdürülmesi gibi katı ve geniş çaplı önlemler aldı. sıfır olay önlemlerinin bir parçası olarak salgından etkilenen bölgelerde kapalı devre.

Sıkı tedbirlere tepki gösteren halk, yurdun farklı yerlerinde hükümeti protesto etti.

Protestoların ardından salgınla mücadeleden sorumlu olan Çin’in Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan, Ulusal Sağlık Kurulu uzmanlarıyla yaptığı toplantıda kısıtlayıcı tedbirlerde küçük ve kademeli değişiklikler yapılması gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu