Haber

ABD’den Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin ilk sözler: Rusya’ya tahıl anlaşmasını uygulamaya çağırıyoruz, Türkiye’ye minnettarız

ABD Dışişleri Bakanlığı Soçi’deki Erdoğan-Putin zirvesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Rusya’yı tahıl anlaşmasını uygulamaya çağırıyoruz. ABD ve Birleşmiş Milletler, Türkiye’ye minnettar.” ifadelerine yer verildi.

SOÇİ’DE “TAHIL KORİDORU” TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Dünyanın merakla beklediği zirvenin ana gündem maddesi ise Rusya’nın tek taraflı olarak feshettiği Tahıl Koridoru Anlaşması oldu. Putin, Rus tahıl ürünlerinin ihracatına yönelik yaptırımların kaldırılması halinde anlaşmayı yeniden yürürlüğe koyabileceklerini söyledi. Erdoğan, Tahıl Koridoru’nun Birleşmiş Milletler’in hazırlayacağı yeni paketle devam edebileceğini belirtti.

ABD: TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Kritik zirveye ilişkin ilk açıklama ABD’den geldi. CNN Türk’e açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı, “Rusya’yı tahıl anlaşmasını uygulamaya çağırıyoruz. ABD ve Birleşmiş Milletler, Türkiye’ye minnettar.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: BM’NİN YENİ TEKLİF PAKETİYLE SONUÇ ALMAK MÜMKÜN

Öte yandan tepeden sonra Putin’le birlikte kamera karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Gündeme getirilen alternatif öneriler, Karadeniz Teşebbüsü gibi taraflar arasında sürdürülebilir, sadık ve kalıcı bir iş birliğine dayalı bir model sunamaz. Tüm taraflar Rusya’nın girişimin yeniden başlaması yönündeki beklentilerinin iyi bilindiğini biliyor.Rus dostlarımız Dile getirdiği konuları da farklı vesilelerle dile getirdik.Tahıl Mutabakatı’ndaki eksikliklerin giderilerek girişimin sürdürülmesi gerektiğine inanıyoruz. Değerli dostumla ikili görüşmemizde bu konudaki görüşlerimizi samimiyetle paylaştım. Bu bağlamda Birleşmiş Milletler ile istişare ederek değerli ilerlemeler içeren yeni bir teklif paketi hazırladık. Sonuç almanın mümkün olduğuna inanıyorum. Türkiye olarak beklentileri karşılayacak bir analize kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum.”

PUTİN: YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI DURUMUNDA TAHIL ANLAŞMASINI DEĞİŞTİRMEYE HAZIRIZ

Rusya Devlet Başkanı Putin şu ifadeleri kullandı: “İlkeli duruşumu yeniden dile getirmek istiyorum. Rusya’nın tahıl ürünlerinin ihracatına yönelik yaptırımların kalkması halinde tahıl anlaşmasını yeniden canlandırmaya hazırız. Bunu Sayın Erdoğan’a ilettim. Suriye’deki iş birliğimize çok değer veriyoruz.”Astana formatı da çok değerli. Suriye konusunda aktif bir mekanizma var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu