Haber

Afgan Kızılayı depremzedelere yaklaşık 940 bin lira bağışta bulundu.

Afgan Kızılayı, Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından depremzedelere 4 milyon 500 bin Afgani (yaklaşık 940 bin TL) nakdi yardımda bulundu.

Taliban’ın geçici hükümetine bağlı Afgan Kızılayı Lideri Mevlevi Metiullah Halis, depremde hayatını kaybedenler için Kabil’deki Türkiye Büyükelçiliği’ne taziye ziyaretinde bulundu.

Burada açılan taziye defterine taziye mesajları yazan Halis, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Türkiye’nin insani yardımlarla en zor günlerinde Afgan halkının yanında olduğunu belirten Halis, afetzedelere gönderilmek üzere Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi Cihad Erginay’a yaklaşık 940 bin liralık nakdi yardım ulaştırdı.

Afgan Kızılayı’na bu desteği için teşekkür eden Erginay, iki ülkenin tarih boyunca zor zamanlarda birbirine destek olduğunu söyledi.

Erginay, “Afgan halkının yanında olduk. Şimdi bize yardım ediyorlar. Bu çok güzel bir dayanışma örneği. Her yardım çok önemli. Niteliği, niceliği önemli değil.” sözlerini kullandı.

Öte yandan Türk kurumlarının sağladığı çeşitli burslarla Türkiye’de üniversite eğitimi alan Afgan mezunlar da deprem nedeniyle Afganistan çapında bir yardım kampanyası başlattı.

etimesgutajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu