Haber

Ahat Andican: “AKP’lilerin ve AKP’lilerin ‘Dünya Lideri’ İşi, ‘Dünya Lideri’ Yanılsaması Edirne’de Sona Erdi”

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahat Andican Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda; “Bir siyasetçinin dünya lideri olabilmesi için kendi halkının onu lider olarak kabul etmesi gerekir. Kendisini ve partisini devletin yerine koyarak uyguladığı politikaları eleştirenler, onu yöneten gruplara adeta ‘nankörlük’ etmiş olurlar. onu devlet düşmanı olarak tanımlamaya ve anayasal haklarını savunmaya çalışan ‘nankör’, ‘kaltak’, ‘çürük’ gibi ifadelerle ‘terörist’ gibi ifadelerle hakaret eden, milleti ikiye bölen bir siyasetçi olur mu?” Bizden olanlar ve olmayanlar, halkın gerçek lideri olmak için mi? AKP’lilerin ve AKP’lilerin ‘dünya lideri’ işi ve ‘dünya lideri’ illüzyonu Edirne’de bitiyor.”

2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi konuları TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye devam ediyor. Teklifin 15’inci maddesine ilişkin konuşan UYGUN Partisi İstanbul Milletvekili Ahat Andican, şunları söyledi:

“Sn. ERDOĞAN KENDİNİN DÜNYA LİDERİ OLDUĞU YANLIŞI YARATMAYA ÇALIŞIYOR”

“2017’de açık oyla kabul edilen tabirle ‘Türk tipi başkanlık sistemi’, Cumhur İttifakı’nın Türkiye’ye getirdiği en büyük talihsizlik olmuştur. demokrasi, hukuk ve insanca yaşam koşulları alanlarında değil, Türkiye’yi de yıpratmıştır.2023 seçimleri yolunda halka sunacak hikayesi kalmayan bu iktidar, 2053 hayallerini halkın hayalleriyle satmaya çalışmaktadır. bir yandan da bu sistemin simgesi olan Sayın Erdoğan’ın bir dünya başkanı olduğu illüzyonunu yaratmaya çalışmaktadır.

Gerçek bir dünya başkanı, emperyalist Amerika Irak’ta kadın, erkek, çocuk gözetmeksizin Müslümanları bombalarken, Amerikan gazetesi Amerikan gazetesi ‘Wall Street Journal’a ‘Cesur Amerikan askerlerinin evlerine dönmesi için dua ediyoruz’ diyen bir mektup mu yazıyor? Irak’tan en az zayiatla’? Gerçek bir dünya lideri, Amerikan askerleri Kuzey Irak’ta Mehmetçiklerin üzerine çuval geçirdiğinde ‘Not verecek misiniz?’ ‘Hangi nota, nota?’ cevap veriyor mu? Gerçek bir dünya lideri, üçüncü bir ülkenin moderasyonunda bölücü terör örgütü PKK ile Oslo’da oturup, uluslararası arenada Türkiye’nin bu terör örgütünün muhatabı olduğu algısını yaratır mı?

“GERÇEK BİR DÜNYA LİDERİ TÜRK TOPRAKLARINI TERK EDER Mİ?”

Gerçek bir dünya cumhurbaşkanı, yargıdan orduya, iç güvenlikten eğitime kadar devlet kurumlarını 2004 Ulusal Kongresi’nde ülke için tehlike oluşturduğu bildirilen sümüklü bir imama teslim ederek işin içinden çıkmaya mı çalışır? Güvenlik Konseyi’nden sonra ‘Biz aldandık, Rabbim bizi affet’ mi diyor? Gerçek bir dünya lideri, bu sümüksü imamın refakatinin kozmik odaya girmesine ve devletin en bilinmeyen bilgilerinin yabancı ülkelerin eline geçmesine izin verir miydi? Gerçek bir dünya başkanı, uluslararası anlaşmalarla Türk toprağı olarak kabul edilen Süleyman Şah Türbesi’ni, bir avuç yağmacı DAİŞ’çinin tehdidi üzerine Türkiye sınırına taşıyıp, ülkemiz dışındaki tek Türk toprağını bırakır mı?

Gerçek bir dünya lideri, ‘Katil Esad’ı devireceğiz, yerine getireceğiz’ saçmalığıyla ‘ensar ve göçmen’ sömürüleriyle Suriye bataklığına girerek milyonlarca mültecinin açık kapı politikasıyla ülkesine girmesine izin verir miydi? Cuma namazı Emevi Camii’nde mi? Gerçek bir dünya lideri, Avrupa Birliği ile ‘3 milyar dolar alacağım’ diyerek iade anlaşması yapıp, dış dünyada para karşılığında Türkiye’yi mülteci deposu olarak kullanabilecekleri izlenimini mi yaratır? Gerçek bir dünya lideri, daha sonra depolara koyacağı S-400’leri, Rus uçağı düşürüldüğünde, ’emir verdim’ diyerek kahramanca gösteriler yapıp Rusya dayatmaya başladığında bunu telafi etmek için rüşvet olarak mı alacak? ambargo mu? Gerçek bir dünya lideri olan Türkiye, NATO üyesi olduğu sürece kullanamayacağı S-400’leri iç piyasada ‘milli beka’, ‘bağımsız siyaset’, ’emperyalizme karşı dik duruş’ masallarıyla halka pazarladı. siyaset, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması ve ABD’nin dış politika ambargosu. F-16’yı satın almak için Amerika’nın kapısını aşındıracak mı?

“GERÇEK BİR DÜNYA LİDERİPUTİN’İN KAPISINDA DAKİKALARCA BEKLEMEK SÖZ KONUSU OLUR MU?”

Gerçek bir dünya cumhurbaşkanı, ABD Başkanı Trump’ın “Aptal olma, akıllı ol” şeklindeki aşağılayıcı mektubunu halktan saklayarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana yaşadığı en büyük utancı yaşar mı? “Ziyarete gittiğimizde iade ettik” gibi saçma sapan savunmalar mı? Gerçek bir dünya liderinin “Bu deriyle o teröristi kimse alamaz” demesi üzerine Amerika, “Ailenin mal varlığını araştıracağız ha ha” dedikten sonra Amerika hazır olup Rahip Brunson’u aynı gün özel uçakla ülkesine geri gönderecek mi? ? Rusya İdlib’de kendisine yapılan tebligatlara rağmen 34 askerimizin beş saat boyunca bombalanmasına izin veren gerçek bir dünya başkanı Rusya’dan bu konunun hesabını sormak yerine Moskova’ya gidip Putin’in kapısında dakikalarca beklemeye razı olur mu? ?

Gerçek bir dünya lideri, Ege Denizi’ndeki Türk karasularında olmak ve 2004 yılından bu yana Türk Genelkurmay Başkanlığı tarafından listelenen kimliği bilinmeyen 154 adacık ve kayadan 20’sini Yunanistan tarafından Yunan bayrağı çekerek işgal etmiş; Büyük adacıkların inşasına ve askerlerin çekilmesine müsamaha gösteriyor mu? Gerçek bir dünya başkanı, Ermeni soykırımını resmen tanıyan ABD Başkanı’ndan hesap sorarmış gibi yaparken, toplantıdan çıkıp ‘Allah’a hamd olsun, bu konu gündemde yoktu’ der mi? Gerçek bir dünya lideri ‘Çarpıcı Sisi’ ‘Katil Sisi’ söylemiyle Mısır’la, ‘One minute’ şovuyla İsrail’le diplomatik bağlarını kestiğinde, bu ülkelerle Yunanistan ve Güney’in ortasında siyasi ve ekonomik bir ittifak doğacak. Türkiye’ye karşı Kıbrıs, Doğu Akdeniz’de yalnız kalacağını ve dolayısıyla ülkemizin uzun vadeli çıkarlarının zarar göreceğini bilmiyor mu?

“GERÇEK BİR DÜNYA LİDERİ ÜLKESİNİ ENFLASYON ŞAMPİYONU YAPAR MI?”

Gerçek bir dünya lideri, ‘FETÖ darbesini finanse etmekle’ veya ‘ülkemde insan öldürmekle’ suçladığı aşiret devletlerini 3-5 milyar dolara kırmızı halılar sererek kucaklayınca, ‘yaptıklarının hiçbir değeri yok’ algısı Türklere para verdikçe ortaya çıkacak ve bu algının tarihin başlangıcından beri onlarca devlet kurmuş bu şanlı milletin şeref ve haysiyetini zedeleyeceğini düşünmüyor mu? Gerçek bir dünya lideri ekonomiden hiç anlamadığı halde iktisatçı olduğunu iddia edip, bilim ve akıl dışı uygulamalarla ülkesini enflasyon şampiyonu yapar mı? Sonra halkına dönerek ‘Ekonomimiz yükseliyor’ dedi. Amerika ve Avrupa’da raflar boş.” Boş laf mı söylüyor?

Gerçek bir dünya başkanı, bir ülkedeki enflasyon ve işsizlik rakamlarının toplamından elde edilen Sefalet Endeksi’nde ülkesini Arjantin’i bile geride bırakarak dünya lideri, dünya lideri yapar mı? Gerçek bir dünya başkanı, iki emekli maaşının bile açlığın sınırına varamadığı, işçilerin çoğunluğunu kapsayan taban fiyatın açlık sınırının çok altında olduğu bir fiyat sistemini düşünür mü? Bakanlardan danışmanlarına kadar yolsuzluk ve rüşvet tezleri gün yüzüne çıkarken gerçek bir dünya lideri hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam edebilir mi? Gerçek bir dünya lideri, vesayeti altına aldığı yargıda hukuki giderleri olmayan bazı yetkilileri kullanarak, sandıkta yenemediği siyasi rakiplerini FETÖ kumpaslarıyla emsallerle tasfiye etmeye çalışır mı?

“‘DÜNYA LİDERİ’ İŞİ VE ‘DÜNYA LİDERİ’ İLLÜSYONU EDİRNE’DE BİTTİ”

Bir siyasetçinin dünya lideri olabilmesi için kendi halkının onu başkan olarak kabul etmesi gerekir. Yani kendi halkı tarafından lider olarak kabul edilmeyen birinin dünya lideri olma şansı yoktur. Kendisini ve partisini devletin yerine koyarak uyguladığı politikaları eleştirenleri adeta devlet düşmanı olarak tanımlamaya çalışan; anayasal haklarını savunmaya çalışan grupları ‘müteşekkir’, ‘nankör’, ‘orospu’, ‘çürük’, ‘terörist’ gibi sözlerle aşağılamak; milletin kaynaklarını kontrolsüz kullanmak, yandaşlarına devretmek; devlet kurumlarının içini boşaltıp kendi partililerini tüm pozisyon, liyakat vs. bakmadan sırf ‘benden’ diye buralara getirerek; Milleti ‘bizim’ ve ‘üye olmayanlar’ olarak ikiye bölen bir siyasetçinin halkın gerçek lideri olması mümkün müdür? Halkın gerçek lideri olamaz, çünkü ‘bir halkın lideri’ diyebilmek için o halkın ayrım gözetmeden o liderin arkasında olması gerekir. Bu yandaşların ve AKP’lilerin ‘dünya lideri’ işi ve ‘dünya lideri’ illüzyonu Edirne’de bitiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu