Haber

AK Parti Güneş, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü Kutladı

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, kadınların seçme ve seçilme hakkını kazanmasının yıl dönümü olan 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutladı.

Güneş, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlara 5 Aralık 1934’te seçme ve seçilme hakkının verildiğini hatırlattı.

Bu durumun bizi gururlandırdığını kaydeden Güneş, “Meclis’teki kadın milletvekili sayısının artması, Türkiye’nin yüzyılı yürüyüşümüzde bizi daha da güçlü kılacaktır.” söz konusu.

Güneş, 1934’te seçme ve seçilme hakkından sonra kadınların 8 Şubat 1935’te bu haklarını kullandıklarını ve seçim sonucunda 17 kadın milletvekilinin TBMM’ye üye olduğunu söyledi. Güneş, “Dünya genelinde milletvekili temsil oranına baktığımızda Türkiye o dönemde ikinci sıradaydı. Bu oran uzun yıllar yüzde 4 civarında kaldı. 22 Temmuz 2007’de yapılan genel seçimlerde bu oran değişti. .O dönemde oran yüzde 9.1’e çıktı ve kadın seçildi.Milletvekili sayısı da 50’ydi.ifadelerini kullandı.

24 Haziran 2018’de yapılan genel seçimlerde 600 milletvekilinin 101’inin kadın olduğunu, 54’ünün AK Parti’de olduğunu anlatan Güneş, kadın temsil oranının yüzde 18’e çıktığını bildirdi.

Güneş yaptığı konuşmada kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmelerini ve 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu