Haber

Arjantin Dışişleri Bakanı Cafiero, Çavuşoğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu

Arjantin Dışişleri, Uluslararası Ticaret ve İnanç Bakanı Santiago Cafiero, Rusya-Ukrayna savaşının yol açtığı gıda ve elektrik krizi için sistemsel değişikliklere ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Bize bu konuda kararlı liderler lazım. Tıpkı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi. Arjantin Devlet Başkanı Alberto Angel Fernandez gibi. Güçlü liderlere ihtiyacımız var.” dedim.

Bakan Cafiero, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilciliği’ndeki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında görüştü.

Türkiye ve Arjantin bağlantılarının çok kapsamlı olduğunun altını çizen Cafiero, şu anda küresel bir belirsizlik ortamının olduğunu söyledi.

Cafiero, Rusya-Ukrayna savaşına da değinerek, “Doğal olarak mesafemiz var ama insani olarak baktığımızda burada olup bitenlere hepimiz duyarlıyız. Özellikle savaşın sonucunu gözlemliyoruz. enerji ve gıda fiyatlarının artması, burada gübrenin olmaması ya da fiyatların artması, büyük bir sorun var, bunun küresel yansımaları olduğunu görüyoruz.” dedim.

Türkiye’nin tahıl koridorundaki rolüne övgü

Rusya-Ukrayna savaşının ardından gıda ve elektrik fiyatlarının arttığına işaret eden Cafiero, özellikle Latin Amerika ve Karayipler bölgesinin gıda ve enerji açısından çok kırılgan olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Sistemsel değişikliklere ihtiyacımız var, güçlü liderliğe ihtiyacımız var. Bunu benimsemiş liderlere ihtiyacımız var. Tıpkı Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi, Arjantin Cumhurbaşkanı Fernandez gibi güçlü liderlere ihtiyacımız var. Burada barışın acil olduğu çağrısını tüm gücümüzle her zaman yapmaya devam edeceğiz. Uzlaşma mekanizmaları burada, şimdi genişletilmeli, uzatılıyor ama bugün burada insanların hayatlarını kaybetmemeleri, gıda güvenliğini sağlamaları ve burada halkın güven içinde yaşamaları gerekiyor. Türkiye’nin buradaki rolünü takdir ediyoruz. özellikle buradaki tahıl koridorunu ve Ukrayna’dan gelen besin takviyesini takdir ediyorum. Ve dünya bunun farkında. Bunu konuştuk. Bu liderlik rolü hepimiz için gerekli.”

Aynı kararlılığın Laçin Koridoru için de gösterilmesi gerektiğine ve bunun için bir fırsat olduğuna işaret eden Cafiero, “Hala pandeminin yaralarını sarıyoruz. Hâlâ bu felaketin yaralarını sardığımız bir dünyadayız. Pandemi.Halklarımızın yaşam kalitesini geri getirmeliyiz.Bunun yolu ne savaş ne de bu ablukalardır.Onun için biz Türkiye,Ermenistan ve Arjantin olarak buradaki tüm halklarımızla bu bağları güçlendireceğiz.” açıklama yaptı.

“Çalışma oturumlarımızdan elde edilen tüm çıktılar bir fotoğraf ve bir basın toplantısı ile bitemez”

Arjantin ve Türkiye’nin teknolojik gelişme, ileri teknik kapasite ve şirketlerinin bilgi birikimine sahip ülkeler olduğuna ve bu nedenle dünyada önemli rol oynayacaklarına işaret eden Cafiero, “Türkiye ve Arjantin’in uydu inşa etmesi tüm dünyaya örnek olmalıdır. Bu, işbirliğimizin bir temsilidir, İkili ilişkilerimize olan inancın bir temsili olduğu kadar, dünyadaki büyük şirketlerle büyük teknolojilerin ortasında aldığımız konumun da bir örneğidir.” görüşünü paylaştı.

Her iki ülkenin de kendi teknoloji ve gücüne sahip olduğunun altını çizen Cafiero, güçlerin birleşerek güçlenebileceğini, nükleer tıp teknolojisinin de bu alanlardan biri olduğunu söyledi.

Cafiero, “Biz burada Arjantin ve Türkiye güç birliği yaparsak dünyanın en ücra köşelerine bile gidebilecek güce sahibiz. Arjantin ve Türkiye olarak genel olarak birbirimize benzer duruşlar sergiliyoruz. Çalışma toplantılarımızda tüm çıktılar bitemez” dedi. İster bir fotoğrafla, ister bir basın toplantısıyla. Bu bizim için sadece stratejik. Bu, işbirliğimizin başlangıç ​​noktası olabilir. Belirsizliklerle dolu bu dünyaya somut çözümler vaad ediyoruz.” dedi.

Türkiye ile Arjantin arasındaki ilişkilerin çok güçlü olduğunu belirten Cafiero, “Ticari açıdan baktığımızda Arjantin ile Türkiye arasındaki ticaretin büyümesini gördük. 2021’den, 2022’den bu yana büyüme yaşadık, bu yüzden istiyoruz.” Bunu gündemde tutmak için. Yine ne yapabiliriz diye bakıyoruz. “Bunu bir şekilde geliştirmek istiyoruz. İş hacmimizi ve yatırımlarımızı geliştirmek istiyoruz.” dedi.

Cafiero, Arjantin ile Türkiye arasında iş birliği yapılabilecek alanlar arasında mineraller, ecza ürünleri ve doğal gazın da olduğunu belirtti. Arjantin televizyonlarında en çok izlenen programlar Türk dizileridir. terimini kullandı.

haber-guroymak.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu