Ekonomi

Avrupa borsaları karışık sonuçlarla açıldı

İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,1 azalışla 7.370 puana, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,5 azalışla 27.414 puana, İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 0,1 azalışla 8.988 puana, CAC 40 endeksi ise yüzde 0,1 düşüşle 8.988 puana geriledi. Fransa yüzde 0,1 düşüşle 8 bin 988 puana geriledi. Yüzde 0,2 artışla 6.864 puanda bulunuyor.

Euro/dolar paritesi şu anda önceki kapanışının yüzde 0,1 altında 1,0660 seviyesinde seyrediyor. Analistler, küresel borsaların Orta Doğu’daki çatışmalara ilişkin belirsizliklerle birlikte karışık bir seyir izlediğini, bugün dünya genelindeki yoğun makroekonomik veri gündeminin ve tahvil piyasalarının yatırımcıların gerilemesine yol açtığını belirtti. Odaklanmaya başladığını söyledi. Analistler, artan tahvil faizlerinin şirketlerin fonlama maliyetlerini de artırdığının altını çizerek, bu durumun hisse senedi piyasalarındaki düşüş eğiliminde önemli rol oynadığını, işletmelerin karlılığını olumsuz etkileyebileceği endişesini vurguladı.

Jeopolitik riskler piyasaları baskılıyor

Analistler, jeopolitik risklerin hisse senedi piyasaları üzerinde baskı yaratmaya devam etmesine rağmen dün ABD’de son 16 yılın zirvesinden yaklaşık 15 baz puan düşen tahvil faizlerinin piyasalarda sınırlı bir rahatlama sağladığını belirtti. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günü alacağı para politikası kararları ve ECB Başkanı Christine Lagarde’ın toplantı sonrasında yapacağı açıklamalar yatırımcıların ilgi odağında. Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre ECB’nin bu hafta 3 ana politika faiz oranını sabit bırakacağı kesin.

Öte yandan Almanya imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ekim ayı için 40,7 ile beklentilerin hafif üzerinde seyrederken, hizmetler sektörü PMI 48 ile beklentileri karşılayamadı ve her iki endeks de daralmanın sürdüğünü gösterdi.

haber-zeytinburnu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu