Haber

Çin’den Elon Musk’ın Starlink’ine alternatif olmayı planlıyor

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Uzay Mühendisliği Üniversitesi’nden doçent Xu Can liderliğindeki ‘GW’ kod adlı proje, China Satellite Network Group Co. tarafından işletilen 12.992 uydu fırlatacak.

Uyduların ne zaman fırlatılacağına dair net bir tarih açıklanmasa da Xu liderliğindeki grup, “Starlink süresi dolmadan” fırlatılacağını bildirdi.

Ekip, bunun “Çin’in düşük yörüngede bir yere sahip olmasını sağlayacağını ve Starlink uydularının düşük yörüngeli kaynaklarını aşırı engellemesini önleyeceğini” söyledi.

SpaceX şirketine ait mevcut Starlink uydularının sayısı şu anda 3.500 civarında. Şirket, 2027 yılına kadar yörüngede 12.000 uyduya sahip olmayı ve sonunda bu sayıyı 42.000’e çıkarmayı planlıyor.

Çinli araştırmacılar, uydularını ‘Starlink’lerin şu anda ulaşamadığı yörüngelere’ yerleştireceklerini ve ‘diğer yörünge irtifalarında fırsat ve avantajlar elde edeceklerini, hatta Starlink’i geçeceklerini’ belirtti.

Daha önce Çinli askeri yetkililer, SpaceX uydularının ulusal güvenlik açısından yarattığı endişeleri gündeme getirmiş ve gerektiğinde ‘uyduların tüm işletim sistemini yok edecek teknolojiyi geliştirme’ davetinde bulunmuştu.

geyveajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu