Yaşam

Efes Selçuk Belediyesi’nden insansız yangın söndürme uçağında çalışan öğrencilere destek

Efes Selçuk Belediyesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin insansız yangın söndürme uçağı yapma projesine destek verdi. İlhamını 2021 yılında ülkede çıkan orman yangınlarından alan öğrenciler, TEKNOFEST 2024’te başarılı olmayı hedefliyor.

İNSANSIZ ATEŞ UÇAĞI YAPIYORUZ

THK Üniversitesi İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Yıldırım Karayel, projeleriyle orman yangınlarına anında müdahale etmeyi hedeflediklerini belirterek; “Öğrencilerimizle başlattığımız bir proje vardı. İnsansız yangın uçağına dönüştürdük. “İnsansız itfaiye uçaklarımız, yangın öncesi ve sonrasında gerekli müdahaleleri yaparak yangının zararının en aza indirilmesine yardımcı oluyor” dedi.

PROJEMİZİ YILLAR İÇERİSİNDE GELİŞTİRİYORUZ

THK Üniversitesi İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojileri Bölümü Öğrencisi Cemre Işık Akbulut, 2021 yılından bu yana projelerinde ilerleme kaydettiklerini belirterek; “2021 yazında ülkemizde 53 ili kapsayan 150 bin hektardan fazla orman alanının kaybından ilham alarak yangın söndürme ve yangın önleme uçağı geliştirmeye çalışıyoruz. TEKNOFEST 2022’de 6. olduk. TEKNOFEST 2023’te ise, yarı finale çıkmayı başardık. Projemizi geliştiriyoruz ve bu son aşamada eksik malzemelerimizin temini için Selçuk Belediyesi’nden yardım istedik. “Bu konuyla ilgili geri dönüş almak bizi çok mutlu etti, çok teşekkür ederiz” dedi.

ACI DENEYİMLER BİR DAHA OLMASIN İÇİN

THK Üniversitesi İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojileri Bölümü Öğrencisi Duhan Kağan Doğan, ormanlarda çıkan yangınların yol açtığı tahribatın tekrar yaşanmaması için projelerini yürüttüklerini belirterek; “Bu süreçte istek ve ihtiyaçlarımızı SELBİM aracılığıyla Efes Selçuk Belediyesi’ne ilettik. Belediye bize gerekli maddi desteği sağladı. Çok teşekkür ediyoruz” dedi.

YANGINA YAYILMADAN MÜDAHALE EDİLECEK

THK Üniversitesi İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojileri Bölümü Öğrencisi Emrullah Coşkun; “İnsansız yangın uçağı yapmayı hedefliyoruz. Projemizi hayata geçirmeye çalışırken bazı maddi sıkıntılarla karşılaştık. Belediyemiz bu konuya destek verdi. TEKNOFEST 2024’te finale çıkıp birinci olmayı hedefliyoruz” dedi.

Bu anlamlı projeye destek vermekten gurur duyduklarını belirten Lider Filiz Ceritoğlu Sengel; “Yanı başımızda bulunan Türk Hava Kurumu İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu öğrencileri, insansız itfaiye uçağı konusundaki çalışmalarını sürdürmek için bizden destek istediler. Bu anlamlı projeye destek vermekten gurur duyuyoruz. Gençlerin ilham veren çabalarına destek olmak önemli. Ormanlarımızın yok olmasını önlemek için adım atın.Yolunuz açık olsun gençler! Her zaman yanınızdayız…” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu