Haber

El Nino yazı bitti La Nina kışı geliyor

Türkiye’de son zamanların en sıcak yazı bu yıl yaşandı. 2023 yazı tarihe geçti ve defalarca sıcaklık rekorları kırıldı. Hava sıcaklıklarının 49,5 dereceye kadar ulaştığı günlerin ardından ekim ayının gelmesiyle kış yavaş yavaş etkisini göstermeye başladı.

Sputnik’in haberine göre meteorologlar, donma sıcaklıklarının yaklaştığını söyleyerek El Nino yazının ardından La Nina kışı için uyarıda bulundu.

Kasım ayıyla birlikte kış tamamen girecek. Meteorologlar, kasım ayında yaz sıcakları El-Nino’nun yerini soğuk hava dalgası La-Nina’nın alacağını söylüyor.

Kasım ayından itibaren dondurucu soğukların ülkemizi etkileyeceğini belirten uzmanlar, bu yıl da kar yağışının bol olacağını öngörüyor.

LA NİNA NEDİR?

La Nina, Pasifik Okyanusu’nun ekvator kuşağındaki okyanus sıcaklıklarındaki değişikliklerin bir sonucu olarak birkaç yılda bir meydana gelen karmaşık bir hava durumu düzenidir.

Pasifik Okyanusu’nu etkileyen hava akımına verilen isim olan La Nina döneminde, Orta Pasifik Okyanusu’nun doğu ekvator kesiminde deniz yüzeyi sıcaklığı normale göre 3–5 °C düşer. La Nina’nın ortaya çıkması genellikle beş aydan uzun sürer.

Pasifik’teki basınç sistemlerini etkileyen La Nina’nın Türkiye’ye doğrudan etkisi olamaz ama Pasifik’e etkisi dolaylı olarak Türkiye’yi etkiliyor. (HABER MERKEZİ)

sarkikaraagachaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu