Haber

Finlandiya’dan NATO üyeliğine ilişkin açıklama: İlkbaharda her şeyin halledileceğinden çok umutluyum

FinlandiyaTürkiye’nin NATO üyelik süreci devam ederken Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’dan önemli açıklamalar geldi.

“NÜKLEER TEHDİT” TEMEL FAKTÖR

Kyodo haberlerAjansa konuşan Haavisto, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının ve Kremlin yönetiminin nükleer tehdidinin etkili olduğunu söyledi. Finlandiya Bu faktörlerin, Türkiye’nin NATO’ya katılım başvurusunda bulunma motivasyonunda önemli faktörler olarak öne çıktığını belirtti. Bu durumun Avrupa’da güvenlik alarm seviyelerini artırdığını açıkladı.

“BAHARDAN ÇOK UMUTLUYUM”

Dışişleri Bakanı, Macaristan’ın Şubat ayı başında NATO üyeliğini onaylayacağını açıkladığını ve Türkiye’nin onayı da dahil olmak üzere “her şeyin baharda halledileceğinden çok umutlu olduğunu” söyledi. Finlandiya Başbakanı Sanna Marin daha önce “Türkiye söz konusu olduğunda politikalarımızda her zaman tutarlı olduk. Umarım Türkiye en kısa zamanda NATO üyeliğimizi onaylar” demişti.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ NATO’YA BAŞVURDU

Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan sonra Finlandiya ve İsveç, Mayıs ayında NATO üyeliği için başvurdu. Süreç, ittifakın 30 üyesinin tamamının onayını gerektiriyor. Türkiye’nin yanı sıra Macaristan da artık oy kullanmadı. Ankara, iadesi talep edilen şüpheli isimlerle ilgili olarak her iki ülkeden de gerekli adımların atılmasını talep ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu