Haber

Karlıova’da silikozdan 27. ölüm

İSTANBUL’da kot taşlamada çalışırken silikoz hastalığına yakalanan Mehmet Emin İslamoğlu (35), tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Bingöl’ün Karlıova ilçesinde silikoz nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 27’ye yükseldi.

1990-2000 yılları arasında İstanbul’da ‘merdiven altı’ denilen kot kumlama atölyelerinde çalıştıktan sonra silikoz adı verilen akciğer hastalığına yakalanan işçilerden Mehmet Emin İslamoğlu, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. İslamoğlu’nun ölümüyle Bingöl’ün Karlıova ilçesinde silikozdan hayatını kaybedenlerin sayısı 27’ye yükseldi. İslamoğlu’nun cenazesi ilçeye bağlı Sudurağı köyünde toprağa verildi.

Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaaslan, silikoz hastalarının bir kısmının maluliyet nedeniyle emekli olduğunu, bazılarının ise sadece malul aylığı aldığını, diğer hastaların da maddeden faydalanması gerektiğini belirtti. Silikoz hastalarının ihtiyaçları ile seve seve ilgilenen Karaaslan, “Devletimizin çıkardığı kanun gereği daha önce bu işte çalışan çocuklarımız maluliyet nedeniyle emekli oldu ama bir kısmı maalesef bu maddeden faydalanamadı. ve sadece engelli maaşı ile geçiniyorlar. Hatta maaş alamadan ölenler oldu. Bu gençlerin hayatları zaten zor geçiyor. Yetkililerden yardım almayanlara bir hak daha vermelerini rica ediyoruz. maddeden. Silikozis hastası sevgili oğlumuz Mehmet Emin İslamoğlu Ankara’da tedaviye gitti. Ne yazık ki, kaybımızın üzücü haberi beni mahvetti. Kontrolsüz, ruhsatsız, sigortasız çalıştıkları işyerlerinde ölümü kucaklayanlardan biri de Mehmet Emin’di. Onun yeri cennettir. “Çok kırıldım. Acılı ailesinin acısını paylaşıyor, sabırlar diliyorum. Kotlar beyazladı, hayatları karardı” dedi.

haberadalar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu