Haber

Mahkemeden dönen YÖK kararı: Hotar hakkındaki şikayetler incelenmeli

İZMİR – Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aksel Çelik, mobbing ve yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen rektör Nükhet Hotar ve bazı öğretim üyeleri hakkında görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle soruşturma açılması için YÖK’e başvurdu. YÖK başvuruyu reddederken Çelik, YÖK’ün bu kararını yargıya taşıdı. Ankara 4. İdare Mahkemesi YÖK hakkında kararını verdi.

MAHKEME YÖK’ÜN KARARINI AÇIKLADI

Çelik’in YÖK’e yaptığı şikayetin içeriğine dikkat çeken mahkeme, YÖK’ün Hotar hakkında soruşturmaya yer vermeme kararını iptal etti. Mahkeme kararında, “Rektör hakkındaki şikayetlerin kurul tarafından incelenmesi gerekirken, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. davacının talebinin davalı idare tarafından herhangi bir inceleme yapılmaksızın reddedilmesi.

Ayrıca kararda Hotar dışındaki isimler hakkında da soruşturma başlatılması gerektiği şu şekilde ifade edildi:

“Öte yandan, yükseköğretim kurumlarında görev yapan diğer çalışanlarla ilgili şikayetlerin üniversite rektörlükleri tarafından incelenmesi gerektiği kabul edilmekle birlikte, davacının şikayetine konu olan tezler incelendiğinde fiil ve suçlamaların haksız olduğu ileri sürülmektedir. ast ve üstler tarafından birlikte işlendiği için suçlamalar Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar vesilesiyle tamamlanmıştır. Üniversite ile çalışan akademisyenlere yöneltilen suçlamaların anılanlar açısından bütünleşik olduğu dikkate alınarak, davalı idare tarafından bu inceleme kapsamında diğer akademisyenler aleyhine ileri sürülen iddialara ve dilekçede ileri sürülen iddialara yer verilmesi gerekmektedir. , hangi üniversite rektörü soruşturulsun…” (DUVAR)

haber-tomarza.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu