Haber

Paris’teki Çin Kültür Merkezi 20. Yılını Konserle Kutladı

PARİS, 29 Kasım (Xinhua) — Paris’teki Çin Kültür Merkezi, kuruluşunun 20. yıl dönümünü kutlamak için Pazartesi akşamı Paris’te “Klasiklerin Sesi” konseri düzenlendi.

Konserde Çinli ve yabancı sanatkarlar, “Liang Shanbo ve Zhu Yingtai” (Kelebek Aşıklar) ve “Carmen” üzere klasik Çin ve yabancı müzik yapıtlarını seslendirdi.

Çin’in Fransa Büyükelçisi Lu Shaye, bu merkezin son 20 yılda Fransız halkının Çin kültürünü keşfetmesi için bir pencere ve iki ülke ortasındaki kültürel alışveriş için bir köprü haline geldiğini söyleyerek iki halk ortasındaki karşılıklı anlayış ve dostluğun derinleşmesine katkıda bulunduğunu da söz etti.

Çin elçisi, toplumlar ortası ve kültürel alışverişin her daim Çin-Fransız ilgilerinin en güçlü ayağı olacağının altını çizdi.

Paris 7. Bölge Belediye Lider Yardımcısı Josiane Gaude, merkezin güçlü ve çeşitli faaliyetlerinin tümünün kültür, sanat ve eğitim alanlarında Çin-Fransız bağlantılarının gelişmesine katkıda bulunduğunu kaydetti.

2002 yılında açılışı yapılan Paris’teki Çin Kültür Merkezi, Çin hükümeti tarafından Batı’da kurulan birinci kültür merkezi olmuştu. Merkezin müdürü She Mingyuan, çeşitli etkinliklerle Çin-Fransız halkları ortasında kültürel alışveriş ve işbirliği için değerli bir platform haline geldiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu