Haber

Pentagon: Suriye’de SDG ile ortak devriyeler başladı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile ortak devriyelerin yeniden başladığını duyurdu. Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ryder, Suriye’de ortak devriyelerin başladığını söyledi.

Pentagon Sözcüsü, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine olası bir kara harekatına ilişkin soruları yanıtlamayacağını belirterek, “ABD adına şunu söyleyebilirim ki, Suriye Demokratik Güçleri ile ortak harekâtımız 9 Aralık itibarıyla tam anlamıyla başladı. IŞİD’in olduğu yerel ortaklarla çalışmaya odaklanın.” Yeniden yapılanmasını engellemektir.”

“Türkiye çok yakın bir NATO müttefiki olmaya devam ediyor” diyen Ryder, “Türkiye ile istişare etmeye ve yakın çalışmaya devam edeceğiz.”

AP, DEVRİYELERİN KISMEN BAŞLADIĞINI SÖYLEDİ

AP ajansı, geçtiğimiz günlerde Suriye’ye yönelik hava harekatının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) QSD ile ortak devriyelerini azaltan ABD’nin ortak devriyelere yeniden başladığını belirtmişti. AP ajansına konuşan ABD’li yetkililer, IŞİD’e yönelik operasyonların henüz başlamadığını, ortak devriyelerin ‘belirli bir bölge’ ile sınırlı tutulacağını belirtmişti. Yetkililer, El Hol çevresinde ve IŞİD üyelerinin ailelerinin tutulduğu diğer kamplarda devriye gezileri yapıldığını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu