Haber

Santa Maria Kilisesi rahibinden suç duyurusu ve koruma talebi

Avukat Afşin Hatipoğlu, Santa Maria Kilisesi ve papazı Anton Bulai adına, Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nde 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheliler hakkında velayet tahsisi ve dava açılmasını talep edecek.

Suç duyurusu dilekçesinde, saldırının örgüt liderlerinin ‘Yahudi ve Hıristiyanların her yerde hedef alınması gerektiği’ yönündeki talimatına yanıt olduğu belirtildi. Bu somut tehditlerin ortadan kaldırılması için polis koruması tahsis edilmesi ve gerekli diğer hukuki tedbirlerin alınması talep edilmektedir.”

Savcılığa sunulan suç duyurusu dilekçesinde, IŞİD’in üst düzey yetkililerine dayanılarak yapılan açıklamada, baskının örgüt liderlerinin ‘Yahudi ve Hıristiyanların her yerde hedef alınması gerektiği’ yönündeki talimatına yanıt olduğu belirtildi. . Kiliseyi haftanın her günü binlerce kişi ziyaret ediyor, sadece bu mezhep mensupları değil, farklı dinlere mensup insanlar da ziyaret ediyor. “Basına ve kamuoyuna aktarılan bilgi ve belgeler değerlendirildiğinde müvekkil kiliseyi ziyaret eden binlerce yerli ve yabancı kişinin can güvenliğinin bulunmadığı, anayasal bir hak olan yaşam haklarının tehlikede olduğu açıkça görülmektedir. ,” o dedi.

POLİS KORUYUCUSU TALEP EDİLDİ

Dilekçenin devamında, “Müvekkile yönelik tehdidin ciddi ve çok yakın olması, halka açık dini ibadethane olması, sürekli ve açık tehditlere açık olması nedeniyle suç duyurusunda bulunmak zorunda kaldık” denildi. ” Amaçlanan eylem, kilisedeki tüm insanları öldürerek öfke ve vahşete neden olmaktır. Bu olayla birlikte terör örgütü üyesi olan şüpheliler ‘devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozma’ hatasına düşerek saf bir insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. “Müşterinin maruz kaldığı tehdidin önemi, talebi, durumu ve eldeki imkanlar dikkate alınarak, bu somut tehditlerin ortadan kaldırılması için polis savunmasına tahsis edilmesi ve gerekli diğer hukuki tedbirlerin alınması talep edilir.”

52 yaşındaki Tuncer Murat Cihan, 28 Ocak Pazar günü İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki Santa Maria Kilisesi’nde düzenlenen ayin sırasında maskeli iki kişinin düzenlediği silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu