Haber

Son Dakika Haberi: Türkiye ve ABD, Gazze’de yardım koridoru ve 2 devletli çözüm üzerinde anlaştı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, dün gece Ankara’ya gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü. 2,5 dakika süren toplantıda taraflar, Gazze’de yardım koridoru kurulması ve 2 devletli çözüm konusunda mutabakata vardı.

2,5 SAAT BULUŞTULAR

Fidan ve Blinken, Dışişleri Bakanlığı’nda baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. İki bakanın saat 10.38’de başlayan özel ve heyetlerarası görüşmeleri yaklaşık 2,5 saat sürdü. Toplantının ardından herhangi bir açıklama yapılmadı. Blinken toplantının ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan ayrıldı.

DERHAL DURDURULMASI TALEP EDİLDİ

Toplantıya ilişkin diplomatik kaynaklardan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Türkiye ve ABD, Gazze’de sivillerin zarar görmesinin önlenmesi, insani yardım sağlanmasının gerekliliği ve iki devletli çözüm konusunda mutabakata vardı. Bugünkü toplantıda, İki devletli çözüm için birlikte çalışmanın gerekliliği de vurgulandı.” Fidan, İsrail’in Gazze’de sivilleri hedef almasının ve insanları yerinden etmesinin engellenmesi ve bir an önce tam ateşkes ilan edilmesi gerektiğini vurguladı.

BLINKEN: KALICI BARIŞI KONUŞTUK

Blinken, Bakan Fidan’la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bakan Fidan’la uzun ve verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Gazze’deki krizi ele aldık. Önümüzdeki günlerde insani yardımların artırılması ve yayılmasının önlenmesine yönelik çabaların da arttığını göreceksiniz. Çatışma Ortadoğu’ya ulaşıyor.” “Kalıcı barışı da konuştuk. Rehinelerin durumunda bir değişiklik olursa, bu insani yardımın ulaştırılmasına da olumlu yansıyacaktır. İsveç’in NATO’ya katılımı konusunda da ilerleme göreceğimize inanıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu