Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: İran’a genel yaklaşımımız değişmedi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İran’da ev hapsine alınan ABD’li tutuklulara ilişkin Tahran ile varılan anlaşmaya atıfta bulunarak, “İran’a genel yaklaşımımızda değişen bir şey yok” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken düzenlediği basın toplantısında, İran’da ev hapsine alınan ABD’li tutuklularla ilgili olarak Tahran ile varılan anlaşmaya değindi. Blinken geçen hafta İranlı yetkililerin 5 ABD vatandaşını hapishaneden yatılı gözaltı merkezine naklettiklerini doğruladığını söyledi. “Henüz evde değiller. Sağlıklarını yakından izliyoruz, İsviçreli ortaklarımıza sahadaki destekleri için özellikle minnettarız ve yurttaşlarımız aileleriyle yeniden bir araya gelerek Amerika Birleşik Devletleri’ne dönene kadar dinlenmeyeceğiz.” söz konusu.

ABD’nin İran’a yönelik genel yaklaşımının değişmediğini vurgulayan Blinken, “Caydırıcılık, baskı ve diplomasi stratejisini sürdürmeye devam ediyoruz. İran’ın hiçbir zaman nükleer silaha sahip olmaması konusundaki taahhüdümüzü sürdürüyoruz. Kendilerinden hesap sormaya devam ediyoruz.” İran’ın diplomasi alanı yaratmak için gerilimi düşürmesi gerektiğinin net olduğunu ifade eden Blinken, “Bu gelişme, yani tutuklularımızın cezaevinden salıverilmesidir. İran politikamızın başka herhangi bir yönüyle ilgili değil. Bu sadece insanlarımızla ilgili. Bunu daha önce söylediğimi duydun. “Onların yerine Amerikalıların güvenliği ve esenliğiyle ilgilenmekten daha değerli bir önceliğim yok. Bakanlığımız, dünyanın dört bir yanında haksız yere hapsedilenleri kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapmaya devam edecek.” söz konusu.

İran’da gözaltına alınan Amerikalılar ev hapsine alındı

İran’ın başkenti Tahran’daki Meskenin Hapishanesi’nde bulunan beş Amerikalı, yatılı tutukluluğa sevk edildi. Ev hapsine alınan tutuklular arasında İngiliz asıllı işadamları Siamak Namazi (51) ile Emad Shargi (58) ve Morad Tahbaz’ın (67) olduğu bildirildi.

Milli Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson ise nihai sürümler için müzakerelerin sürdüğünü ve bunun hassas bir konu olduğunu belirtti.

ABD ve İran’ın anlaşmaya varması halinde çok sayıda İranlı tutukluyu serbest bırakmasının ve İran’ın Güney Kore’de bloke edilen 6 milyar dolarlık fona tekrar erişim sağlamasının beklendiği belirtildi. – WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu