Ekonomi

Beykoz’da karpuz üretimi yeniden başladı

Beykoz Belediye Başkanı Aydın, Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen “Beykoz 2022 Kentsel Tarım Sempozyumu”nun açılışında yaptığı konuşmada, kent tarımını önemsediklerini ve Beykozluların 4 yıldır yaptıkları araştırmalara bu ilgiyi gördüklerini söyledi. evvel.

“Köy pazarı projesini hayata geçirdik”

313 kilometrekare olan Beykoz’un 37,6 kilometrekaresinin resmi olarak tarım arazisi olarak görüldüğüne değinen Aydın, ilçe yüzölçümünün yüzde 12’sinin tarım arazisi olarak göründüğüne dikkat çekti. Aydın sözlerini şöyle sürdürdü:

“2019’un başında yüzde 12’lik alanın 10,6 kilometrekaresi ekiliyordu. Bugün 11,9 kilometrekarelik tarıma başlandı. 3,5 yıllık çalışmayla Beykoz’daki tarım arazisini yüzde 13 artırdık. Ancak bu şu anda mevcut 37 kilometrekarenin yaklaşık 1/3’ünü oluşturuyor.Bu gelişmeyi nasıl sağladık?Öncelikle konu hakkında neler yapabiliriz diye bir çalıştay düzenledik.Burada konuyu detaylı bir şekilde değerlendirdik. .Bir yol haritası belirledik.Alım garantili üretim modeline geçtik.Siz üretin dedik,alalım. Satış konusunda sıkıntı yaşamazsınız dedik.”

Köy pazarı projesini de hayata geçirdiklerini anlatan Aydın, “Beykoz’da üretilen eserlerin satıldığı pazarlarımızı da oluşturduk. Bu pazarlarda satılamayan eserleri belediye olarak satın aldık.” dedi.

500-600 ton karpuz üretiliyor

İlçede üretilen ürünlerle ilgili konuşan Aydın, “2019 yılı başı ile 2022 yılı karşılaştırıldığında Beykoz’da tarla bitkileri, sebze ve meyveler anlamında 2019 yılında 14 bin 740 ton üretim yapıldı. Bugün biz 20 bin 752 ton karpuz ürettik mesela Beykoz’da geçmişte karpuz.” Beykoz’da 500-600 ton karpuz üretimi vardı” dedi.

Aydın, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçi sayısının 38’den 197’ye çıktığının altını çizerek, küçük alanlarda üretim yapanların bu sayıya dahil olmadığını, onlarla birlikte sayının 3 bini geçtiğini söyledi.

Sempozyumda konuşan Bilimsel Heyet Lideri Prof. Dr. İsmail Coşkun aktivizm, STK’lar ve gönüllülüğün son derece değerli olduğunu, uygulamaya dönüştüğünde yeterli olduğunu, uygulamaya dönüşmediğinde ise yeterli olmadığını belirtti.

Akademinin şehircilik ve mimarlık bölümlerinden başlayarak gerçekten çok önemli bir bilgi üretimi sağladığını söyleyen Coşkun, “Türkiye kendi bilgisinde öğreniyor ve üretiyor. Sahaya gittiğimizde bu konudaki çalışmalar nedir diye sorduğumuzda. konusunda bilgi üretimi ile hem sempozyumu hem de alanı kurtaran akademi oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu