Haber

İspanyol triatlet Xisca Tous Servera, Türkiye adına yarışacak

İspanyol triatlet Xisca Tous Servera, Türkiye ismine yarışacak.

Türkiye Triatlon Federasyonundan yapılan açıklamaya nazaran, nisan ayında vatandaşlık süreçleri başlatılan ve ekim ayında onaylanarak Sinem Xisca Tous Servera ismini alan sportmen, ulusal kadro forması giyecek.

Türk vatandaşlığı müracaatından itibaren Sinem, Dünya Triatlon bayrağı altında milletlerarası yarışlara katıldı.

Sinem’in 2024 Paris Olimpiyatları’nda triatlonda Türkiye’yi temsil etmesi, ülkede branşın yaygınlaşması ve gelişimine katkı vermesiyle genç sporculara rol model olması bekleniyor.

Dünya Triatlon bayrağı altında katıldığı yarışmalarda puanlar alan Sinem, olimpik sıralamada 78’inci, dünya sıralamasında ise 68’inci durumda bulunuyor.

Sinem’in birinci olarak 28 Mayıs 2022’deki Arzechena Dünya Triatlon Kupası ile başlayan olimpik kalifikasyonu, iki yılın dolmasıyla 27 Mayıs 2024 tarihinde tamamlanacak.

Olimpik milli takımda yer alan diğer sporculara tanınan imkanlar dahilinde anlaşma sağlanan triatlet, işlemlerin başladığı tarihten itibaren bir senenin dolmasıyla Türkiye adına müsabakalara katılabilecek.

Sinem’in mesleğinde 2019 Doha Dünya Plaj Oyunları kapsamında düzenlenen aquatlon yarışlarında birincilik, 2021 İspanya Ulusal Triatlon Şampiyonası’nda birincilik, 2022 Asya Triatlon Kupası Semarkand’da birincilik ile dünya kupaları ve Dünya Triatlon Şampiyonası Serisi yarışlarında çeşitli dereceleri bulunuyor.

Ek bir bütçe ya da transfer fiyatı ödenmeksizin Türk triatlon ailesine katılan Sinem, İspanya Alicante’de hazırlıklarını sürdüren olimpik milli takım sporcuları Gültigin Er ve Enes Kızılcık’a tanınan haklardan faydalanıyor.

Olimpik ekipte yer alan atletler, hazırlıklarını İspanya Alicante’de sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu